Aktualności

Zespół roboczy ds. ograniczania niskiej emisji.
  23 maja 2016 r. odbyło się pierwsze uroczyste posiedzenie Zespołu roboczego ds. ograniczania niskiej emisji.

  Marszałek Wojciech Saługa wręczył nominacje członkom Zespołu. W jego skład wchodzą 34 osoby - przedstawiciele samorządów, instytutów naukowych, uczelni wyższych oraz administracji rządowej. 
 
  W pracach zespołu będą uczestniczyć także parlamentarzyści, przedstawiciele stowarzyszeń oraz fundacji związanych z ochroną środowiska. Swój wkład w przyszły program antysmogowy wniesie także kościół katolicki oraz ewangelicki. Zadaniem zespołu będzie przygotowanie założeń do uchwały antysmogowej Sejmiku, która ma objąć całe województwo.
 
  Przedstawicielem Izby w Zespole jest dr inż. Leon Kurczabiński - członek Rady PIE oraz ekspert PIE ds. ochrony powietrza.

   
https://www.slaskie.pl/zdjecia/2016/05/23/duze/1464027526.jpg

 
  Pierwszym etapem prac przy przygotowaniu programu ograniczenia niskiej emisji było przesłanie do 167 gmin z regionu ankiety, której celem było określenie świadomości na ten temat i zapytanie władz gmin czy dysponują one planami, programami walki z niską emisją. Póki co informację zwrotną w tej sprawie odesłało 87 proc. z nich i zdecydowana większość deklaruje wsparcie w walce z tym problemem.

  W trakcie debaty poruszono tematy dotyczące m.in. skutków zanieczyszczenia powietrza wpływających na zdrowie i życie ludzi, technik efektywnego i nieuciążliwego dla środowiska palenia węglem w domowych kotłach i programów wsparcia walki z niską emisją. Zdaniem ekspertów rozwiązaniem nie jest wyłącznie zakaz opalania węglem, ale przestrzeganie norm jakości węgla i standardów emisyjnych kotłów.

  Corocznie w województwie śląskim dokonywana jest ocena jakości powietrza pod kątem jego zanieczyszczenia 12 substancjami: dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu, tlenkiem węgla, benzenem i ozonem, pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 oraz zanieczyszczeniami oznaczanymi w pyle PM10: ołowiem, arsenem, kadmem, niklem i benzo(a)pirenem.

  Pomimo stałej poprawy jakości powietrza w Polsce nadal dużym problemem pozostają ponadnormatywne stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Wyniki oceny jakości powietrza, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach, wskazują, że obecnie na stan jakości powietrza wpływa w pierwszej kolejności zjawisko tzw. niskiej emisji pochodzącej z tzw. sektora bytowo-komunalnego oraz transportu. W paleniskach domowych stosowane są często paliwa złej jakości oraz spalane odpady w nieprzystosowanych do tego celu instalacjach grzewczych.

  Dotychczas na terenie województwa śląskiego działania mające na celu poprawę stanu jakości powietrza były realizowane w ramach pięciu programów ochrony powietrza począwszy od 2004 roku. Aktualnie obowiązującym programem jest Program ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego, ma on na celu osiągnięcie poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu oraz pułapu stężenia ekspozycji, który został przyjęty przez Sejmik Województwa Śląskiego 17 listopada 2014 roku.

http://www.radio.katowice.pl/zobacz,19514,Zespol-ds-niskiej-emisji-.html#.V0Qd5kxki00
 
  Kolejne posiedzenia Zespołu roboczego ds. ograniczania niskiej emisji odbędą się 6 i 13 czerwca 2016 r.
 
« wróć do listy elementów