Aktualności

Wnioski i uwagi PIE po 68 Forum "Energia-Efekt-Środowisko"
    
       W dniu wczorajszym tj.  31 lipca 2014r w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło się już 68 Forum „Energia –Efekt –Środowisko” połączone z 19 Spotkaniem Forum „Dobre praktyki w gospodarce odpadami”, w którym mieliśmy jako Izba przyjemność uczestniczyć.     
         Tym razem tematem przewodnim tego spotkania było „Zagospodarowanie wysokokalorycznych frakcji odpadów komunalnych/paliw alternatywnych w modernizowanychciepłowniach/
elektrociepłowniach”.

        Zgodnie z nową hierarchią postępowania z odpadami, określoną w Dyrektywie Ramowej 2008/98/WE
i transponowaną do ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r (Dz.U.2013.21), odzysk energii z odpadów jest ważnym ogniwem uzupełniającym recykling oraz pozostałe formy odzysku. Wprowadzona z dniem 1 lipca 2011r ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządkuw gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2011.152.897) wprowadziła istotne zmiany systemowe dla krajowej gospodarki odpadami.
       Wprowadzono regiony gospodarowania odpadami oraz wprowadzono pojęcie Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), do których z mocy ustawy powinna trafiać większość odpadów odebranych od mieszkańców.
     Jednym z rodzajów rozwiązań takich instalacji jest mechaniczno-biologiczne przetwarzania odpadów komunalnych. W wyniku przetworzenia odpadów w takich zakładach uzyskuje się znaczne ilości, średnio około 30%, frakcji odpadów o kaloryczności rzędu 10-16 MJ/kg, z których może zostać wytworzone standaryzowane paliwo, określane paliwem alternatywnym. W skali kraju mówi się o ilości ok. 4 mln Mg takich paliw, które wykorzystane energetycznie w dedykowanych instalacjach pozwoliły oszczędzić ponad dwa miliony ton węgla.
     Niestety rynek krajowy nie jest przygotowany do wykorzystania tej frakcji, głównie z uwagi na uwarunkowania prawne, gdyż otrzymane paliwo to w dalszym ciągu nomenklaturowy odpad, co pociąga za sobą konieczność spełnienia szeregu wymagań prawnych i technicznych termicznego przekształcania odpadów.
     O problemach ze zbytem tej frakcji odpadów mówił między innymi przedstawiciel RIPOK-a z Radomia.
Nie mniej jednak, mimo wielu problemów, próbuje się szukać potencjalnego wykorzystania tych paliw w sektorze ciepłowniczym. Dowodem na to były prezentacje prezesa MPEC Sp z o.o. w Olsztynie na temat budowy spalarni paliwa alternatywnego jako elementu modernizacji systemu zaopatrzenia w ciepło miasta na przykładzie projektu w Olsztynie oraz pana Piotra Kruczkowskiego z PEC S.A. z Wałbrzych poruszającego temat potencjalnych możliwości wykorzystania paliw alternatywnych z odpadów komunalnych w ramach budowy bloku kogeneracyjnego w Wałbrzychu. Są to jednak pojedyncze przykłady realizowanych inwestycji.
    Z tego też względu ważne jest przyjaźniejsze spojrzenie na prezentowane tematy, w szczególności poprzez złagodzenie barier rozwojowych w zakresie wykorzystania energii z paliw alternatywnych. Takie też stanowisko można znaleźć w zaprezentowanym podczas spotkania Memorandum Krajowej Izby Gospodarczej w sprawie efektywnej gospodarki odpadami komunalnymi i konieczność wykorzystania energii z odpadów (z całością dokumentu można się zapoznać na stronie http://www.igcp.org.pl/-http://www.igcp.org.pl/system/files/KIG%20-%20ODPADY%20-%20%20memorandum%20-%20grudzie%C5%84%202013.pdf).
     Spotkanie mimo okresu wakacyjnego cieszyło się dużym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło ponad 180 osób. Jak zatem widać jest to temat ważny i ogromnie na czasie, również w aspekcie nowej perspektywy finansowej UE.

« wróć do listy elementów