Aktualności

Stanowisko PIE ws. działań rekomendowanych przez KERM na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce
  Poprawa jakości powietrza w Polsce, zwłaszcza ograniczanie wielkości niskiej emisji powodowanej spalaniem paliw stałych – węglowych i biomasowych w sektorze komunalno-bytowym oraz  przeciwdziałanie występowaniu epizodów smogowych, jest jednym z priorytetów działania w obszarze ochrony środowiska, w szczególności ochrony powietrza i ochrony zdrowia.

  Krajowy Program Ochrony Powietrza (KPOP) przyjęty przez Ministra Środowiska we wrześniu 2015 r. jest odpowiedzią na stojące przed Polską wyzwania związane z poprawą jakości powietrza. Jego celem jest poprawa jakości powietrza na terenie całej Polski. Jako strategiczny dokument zawiera wytyczne niezbędnych kompleksowych działań na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym z uwzględnieniem zarówno niezbędnych działań legislacyjnych, jak i wsparcia finansowego dla restrukturyzacji rozproszonego ciepłownictwa, ze szczególnym uwzględnieniem sektora indywidualnych gospodarstw domowych.
  Jednym z pierwszych aktów prawnych stanowiących podstawę realizacji działań ujętych w KPOP jest tzw. ustawa antysmogowa – Ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska, (Dz. U. z 2015 r. poz. 1593), która daje jednostkom samorządu terytorialnego – sejmikom wojewódzkim możliwość podejmowania decyzji ograniczających lub wręcz zakazujących eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie określonych paliw. Wykorzystują tą możliwość już dwa województwa – śląskie i małopolskie. Jednak bez działań na poziomie krajowym, porządkującym rynek urządzeń grzewczych nie uzyska się oczekiwanego poziomu poprawy jakości powietrza. Niezbędnymi działaniami na poziomie krajowym jest jak najszybsze wprowadzenie uregulowań prawnych dotyczących standardów energetyczno-emisyjnych dla urządzeń grzewczych małej mocy oraz standardów jakościowych dla paliw stałych, zwłaszcza węgla stosowanego jako paliwo w sektorze komunalno-bytowym.

  Powstała w strukturze Polskiej Izby Ekologii, pod koniec 2012 r., Platforma Producentów Urządzeń Grzewczych na Paliwa Stałe (PPUGPS) za niezbędne uznała podjęcie działań dla wprowadzenia ujednoliconych w skali kraju wymagań energetyczno-emisyjnych kotłów c.o., o mocy poniżej 500kW na paliwa stałe, instalowanych w sektorze komunalno-bytowym w ramach programów redukcji wielkości niskiej emisji oraz kontroli stanu tych instalacji przez odpowiednie służby (np. kominiarskie). Równocześnie wielokrotnie postulowała o jak najszybsze wprowadzenie norm jakościowych dla paliw stałych stosowanych w sektorze komunalno-bytowym, systemu nadzoru nad rynkiem paliw, z jednoczesnym wyeliminowaniem z rynku poza sortymentowych mułów i flotokoncentratów węglowych.

  Konieczne jest rozważnie wprowadzenie oddzielnej ustawy dotyczącej jakości powietrza w Polsce, a przynajmniej w odniesieniu do ustawy dotyczącej sektora komunalno-bytowego, która systemowo porządkowałaby zagadnienia dotyczące ograniczania emisji nie tylko z sektora mieszkaniowego (urządzenia grzewcze o mocy do 50kW), ale także  ze źródeł do 1MW. Te źródła do tej pory w Polsce nie są objęte uregulowaniami prawnymi (standardami emisji), a mają one także określony wkład w niską misję (wysokość emitora poniżej 40m). 

  W związku z tym Polska Izba Ekologii przesłała stanowisko w sprawie działań rekomendowanych przez KERM na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce na ręce Mateusza Morawieckiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Finansów, do prof. dr hab. inż. Bolesława Pochopienia, członka Sekcji Gospodarka, Praca, Przedsiębiorczość Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz do Jana Szyszki, Ministra Środowiska.
« wróć do listy elementów